Wie ben ik

Een reactie plaatsen

7 maart 2017 door spanje3639

Op het monumentale perron bij het opzichtershuisje van Museum Perron Oost (Cruquiusweg 11, Amsterdam) vind op 5 Mei een Vrijheidsmaaltijd plaats rondom de tentoonstelling ‘Wie ben ik’. Met persoonlijke verhalen van Chaja van Bergen die in de tweede wereldoorlog beide joodse ouders verloor.

‘Wie ben ik’ is een tentoonstelling met foto’s, brieven en levensverhalen rond de Spanjestrijder Ies van Bergen. Na terugkomst in Nederland scheidde hij van zijn vrouw, Saartje van Gigch en trouwde Ies, Noortje Diamant.

Chaja werd daarna opgevoed door haar stiefmoeder Noortje Diamant die verpleegster was geweest in Spanje gedurende de Spaanse Burgeroorlog.

Ies van Bergen werd in 1941 wegens verzetsactiviteiten vanuit de Indische Buurt opgepakt en uiteindelijk in het concentratiekamp Sobibor vermoord.

Haar moeder Saartje van Gigch kreeg een relatie met de Spanjestrijder Sally Dormits die tijdens de tweede wereldoorlog leider was van de verzetsorganisatie Nederlandse Volksmilitie (NVM). Beiden werden gearresteerd, Sally pleegde zelfmoord op het politiebureau  aan de Oostervantstraat in Rotterdam, Saartje van Gigch werd in Sobibor vermoord.

Een indrukwekkende geschiedenis.

Meer informatie en aanmelden voor bijwoning van deze bijeenkomst kan via deze link.

Chaja en haar vader Ies van Bergen zijn beiden te zien in een film over een vakantiekamp voor kinderen van spanjestrijders in Spandershorst. Meer hierover en de film zelf is terug te vinden en te zien in het artikel Vakantiekamp Spandershorst 1939.

Isaac Simon Van Bergen

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.

'Vertel jullie kinderen over ons en onze strijd en het leven dat wij wensen. Mogen onze grootste verlangens door het leven zelf overtroffen worden. Werk en heb lief, vecht en win.
Leef. Leef allen en wordt groot.'

Afscheidsbrief van Spanjestrijder Krijn Breur (d.d. 5 februari 1943)

St. Spanje 1936 – 1939

Voor een donatie kunt u gebruik maken van ons rekeningnummer:
NL 96 INGB 0006696045
t.n.v. Stichting Spanje 1936-1939
De stichting is aangemerkt als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI). Hierdoor zijn giften aan ons aftrekbaar voor de belasting.

Deze website is verkozen tot digitaal erfgoed door:

Vul email adres in om deze blog te volgen. U ontvangt een email bericht als een nieuw artikel wordt geplaatst.

Google Translate

Herdenking gedichtenboek

Agenda

Geen komende evenementen

%d bloggers liken dit: